Ako som prezentoval teóriu všetkého

Autor: Michal Banas | 19.4.2012 o 12:31 | (upravené 19.4.2012 o 12:49) Karma článku: 4,74 | Prečítané:  932x

Prezentovať niečo, čomu sám príliš nechápete, nie je ľahká záležitosť. Hlavne, keď tých pár prísediacich veda pravdepodobne vôbec nezaujíma. Neostávalo mi nič iné, len podať túto tému ako laik laikovi s čo najzaujímavejšími príkladmi. V knihách „Stručná história času" a „Teória všetkého" od Stephena Hawkinga sa ich však nachádzalo viac než dosť.

Ako som už spomenul, do vedy sa príliš nerozumiem, ale to neznamená, že ma nezaujíma. Stephena Hawkinga mám rád hlavne preto, že jeho tituly (ktoré som prečítal) boli písané tak, aby väčšinu vecí pochopil aj obyčajný človek ako ja. Veľkou výhodou bol jeho osobitý štýl písania okorenený suchým humorom, ktorý mne osobne sedí.

Človek musí najprv študentom vyvrátiť, že ak čakali od teórie všetkého, že sa jej dočkajú, tak sa mýlia. Po informačnom úvode som rýchlo prešiel k odbočke, že v jednej z najnovších častí Big Bang Theory si Stephen Hawking zahral. Scenáristi ho na to prehovárali 5 rokov. Tak isto som im odporučil stránku ted.com, kde nájdu mnoho fascinujúcich prednášok od rôznych ľudí, ktorí sa neboja postaviť pred publikum. Pokiaľ neviete anglicky, nie je to problém, mnoho príspevkov tam je s českými/slovenskými titulkami. Tak isto tam je aj jedna prednáška Stephena Hawkinga, ktorý sa v nej zaoberá otázkami „ako vznikol vesmír?", „ako vznikol život?", „sme vo vesmíre samy?".

Teraz uvediem pár príkladov, ktoré sa mi najviac páčili v knihe Teória všetkého, a ktoré som použil v prezentácií:

  • Život obyvateľov cudzej planéty, ktorý by boli našimi zrkadlovými obrazmi, a ktorý by boli z antihmoty, by bol úplne rovnaký. Pokiaľ sa stretnete s niekým z cudzej planéty a on vám podá ľavú ruku, nesnažte sa mu ňou potriasť. Mohol by byť z antihmoty. Obidvaja by ste zmizli v obrovskom svetelnom záblesku.
  • V bežnom živote je však veľký rozdiel medzi smerom času vpred a vzad. Predstavte si hrnček vody, ktorý spadne zo stolu a rozbije sa na podlahe na kusy. Ľahko poznáte, či filmový záznam tejto udalosti púšťate normálne alebo naopak. Ak ho púšťate naopak, uvidíte, ako sa kúsky hrnčeka z nenadania pozbierajú z podlahy a vyskočia na stôl, kde vytvoria opäť celý hrnček. To, že film beží naopak, poznáte z toho, že také chovanie v bežnom živote nepozorujeme. Pokiaľ by to tak nebolo, výrobcovia riadu by skrachovali.
  • Pokiaľ by bola rýchlosť rozpínania po veľkom tresku čo i len o jednu tisícinu milióntiny milióntiny percenta nižšia, vesmír by sa opäť zrútil a nikdy by nedosiahol svojej dnešnej veľkosti.
  • Pokiaľ astronaut spadne do čiernej diery, jej hmotnosť narastie. Nakoniec bude energia odpovedajúca tejto dodatočnej hmotnosti do vesmíru vrátená vo forme žiarenia. Astronaut bude totiž v istom zmysle „recyklovaný." Ide však o nepríliš šťastný druh nesmrteľnosti, pretože akýkoľvek astronautov pojem o čase by takmer s istotou skončil, až by bolo vo vnútri čiernej diery stlačený k smrti. Jedinou vlastnosťou astronauta, ktorá pretrvá, bude jeho hmotnosť respektíve energia.
  • Ako by sme mohli dúfať, že objavíme čiernu dieru, keď podľa svojej definície nevyžaruje žiadne svetlo?
  • Nezdá sa, že by dva priestorové rozmery stačili k vzniku tak zložitých bytostí ako sme my. Napríklad dvojrozmerní ľudia žijúci na povrchu jednorozmernej Zeme by cez seba museli preliezať, aby sa vzájomne vyhli. Pokiaľ by nejaký dvojrozmerný tvor niečo zjedol, nemohol by to stráviť úplne - zvyškov by sa musel zbaviť rovnakou cestou, akou stravu zjedol, pretože pokiaľ by jeho telom viedla tráviaca trubica, rozdeľovala by celé stvorenie na dve oddelené časti: naša dvojrozmerná bytosť by sa rozpadla na dve. Podobne je tiež ťažké predstaviť si u dvojrozmerného stvorenia akýkoľvek krvný obeh.

Na záver by som len chcel dodať, že neštudujem nič, čo sa týka vedy, mám to len ako „B" predmet v tomto semestri. Za túto tému som bol však rád, pretože samotný vesmír ma fascinuje. V najbližšej budúcnosti sa chystám pozrieť dokumentárny seriál „Do vesmíru so Stephenom Hawkingom".

Ak by ste mali prípadne tipy na knižky, filmy, dokumenty s podobnou témou, tak to určite rád privítam. A bodka nakoniec:

Predstava, že priestor a čas možno tvoria uzavretý povrch bez hraníc, má tiež ďalekosiahle dôsledky pre Boha v záležitostiach týkajúcich sa vesmíru. Boh necháva vesmír, aby sa vyvíjal podľa určitého súboru zákonov. Nezdá sa, že by do vesmíru zasahoval a tieto zákony porušoval. Ale ak je však vesmír skutočne úplne nezávislý, neexistuje mimo neho nič a nemá hranicu ani okraj, potom nebol stvorený a nebude zničený. Proste len je. Kde je potom miesto pre stvoriteľa?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?