Ako som sa dostal k Bobovi Dylanovi

Autor: Michal Banas | 4.11.2011 o 21:41 | (upravené 5.11.2011 o 1:15) Karma článku: 4,21 | Prečítané:  508x

Vedel som o ňom, ale nepočúval som jeho hudbu, nesledoval som jeho kariéru aj napriek tomu, že jeho štýl sa mi páčil. Chodí po svete s akustickou gitarou, má svojskú povahu, provokatívne názory a to mi prišlo podobné ako u mňa. Tak ako som sa k nemu teda dostal?

Bob Dylan sa dostal do môjho povedomia pravdepodobne jeho najslávnejšou skladbou a to Knocin' On Heaven's Door. Vtedy som ale ešte nevedel, že ju napísal on a počul som ju v prevedení Guns N' Roses. Tú kapelu osobne aj napriek tomu, že je rocková, moc rád nemám. Ale táto pieseň sa mi zdala byť iná, tak som trochu pátral a dostal sa k originálnej verzii.

Od tej doby som z každej inej verzie ako pôvodnej značne znechutený a trpím voči nim antipatiou. Ani nie preto, že by boli zle prevedené, ale hlavne z toho, že už v nej nie je cítiť ten pôvodný zámer, pre ktorý vznikla a to je ako jedna z piesní pre film Pat Garrett and Billy the Kid. Odporúčam si ten film pozrieť. Jednak je to jeden z mojich najobľúbenejších westernov a zároveň pochopíte o čom text tejto slávnej piesne je.

Časom som si od Dylana vypočul viac piesní a obľúbil si hlavne Blowin' In The Wind, The Times They Are A-Changin', All Along The Watchtower či Don't Think Twice, It's Alright. Niektoré skladby som však spoznal aj vďaka filmom, v ktorých sa vyskytujú ako napríklad Like a Rolling Stone vo filme V mene otca alebo Mr. Tambourine Man vo filme Všade dobre, prečo byť doma?. Skladbu Isis som  zase objavil, keď som mal doniesť na seminár ukážku 3-taktovej piesne.

Ale Bob Dylan nie je len hudba. Medzi moje obľúbené filmy patrí film, ktorý hovorí zaujímavým spôsobom o Dylanovom živote. Režisér Todd Haynes natočil Partičku B. D. experimentálnym spôsobom, kde šesť hlavných predstaviteľov stvárňuje rôzne dekády Dylanovho života.  Z filmu by som vybral dve veci ktoré ma najviac zaujali a to najprv 7 prostých pravidiel podľa Dylana na život v ústraní:

1.       Nikdy neverte fízlovi v pláštenke

2.       Vyvarujte sa nadšenia a lásky. Sú dočasné a pominú.

3.       Keď sa Vás opýtajú, či sa zaujímate o svetové problémy, hlboko sa pozrite pýtajúcemu do oči. Už sa neopýta.

4.       Nikomu nedávajte svoje pravé meno.

5.       A keď Vám niekto povie, aby ste sa pozreli sám na seba. Neurobte to.

6.       Nikdy nerobte a nehovorte nič, čo by človek pred vami nepochopil.

7.       Nikdy nič netvorte. Bude to zle pochopené. Zviaže Vás to a bude Vás to prenasledovať do konca života. A nikdy sa to nezmení..

 

A potom zaujímavé slová o smrti: „Viem, že trpím chorobou, ktorá mi niekde hnisá. Ale nie je to ako Woody Guthrie, ktorý chradne v nemocnici. To by som nemohol robiť. Takto sa rozkladať, upadať.. Je to vôľa prírody a ja som proti prírode. Príroda ma vôbec neberie. Jediné skutočné veci sú sny. A tie príroda nemôže rozložiť."

 

Toto všetko ma zaujalo a tak som vyzvedal ďalej a objednal si dve knižky. Prvá je zbierka básní Tarantule, z ktorej som bol ale trochu sklamaný, pretože je asi nad moje myslenie a zatiaľ som si z nej veľa neodniesol. Vekom do toho ale možno dozrejem. Druhá knižka však bola pre mňa oveľa zaujímavejšia a je to súbor esejí od Paula Williamsa, ktorý analyzuje Dylanov život a jeho kariéru od roku 1966 do roku 1995 a je to skutočne napísaná kniha s citom a nesie kúzelný názov Dívám se, jak teče řeka. Spôsob, akým je napísaná ma ohromil a číta sa neuveriteľne ľahko a je v nej kopa úvah či poznatkov, ktoré vám ozrejmia Dylana a jeho osobu.

Bob Dylan a jeho život ma neskutočne inšpiruje a prelína sa do toho môjho. Jeho texty sú úplne špecifické a každý pripadá na určité obdobie života. Vždy s úžasom sledujem ako dokáže jeho pieseň vysloviť to, čo mám na mysli a neviem to zo seba dostať. Tento článok by som ukončil výrokom, ktorý síce povedal Leonard Cohen ale Dylan ho často citoval. Slová sú z poslednej menovanej knihy.

„Manželstvo je najväčším duševným krematóriom."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?